Jak zacząć?

Żeby zacząć przygodę w ROS musisz zainstalować wymagane tory i pluginy do Asseto Corsa, a także ściągnąć skiny, które są wrzucane przez graczy. Tego może być całkiem sporo, więc zalecamy użycie aplikacji ACEM, którą znajdziesz tutaj.

Informacje na temat ACEM znajdziesz w naszym FAQ, ale na ten moment wystarczy ci to, że jest to program do automatycznego ściągania wymaganych plików. I od tego zaczniemy ten poradnik.

 

Używanie ACEM do synchronizacji wymaganych plików

Aplikacja została stworzona z myślą o jak największej prostocie. Wystarczy go wypakować, uruchomić i kliknąć Update All w każdej zakładce, by ściągnąć wszystko, co potrzebne. Program sam wyszukuje ścieżkę do twojej gry, ale jeśli na twoim komputerze jest więcej niż jedna instancja gry Asseto Corsa, będziesz musiał ustawić odpowiedni katalog w polu AC Location.

Zakładki zaznaczone na żółto wymagają aktualizacji. Mogą to być kolejno Skins, Tracks oraz Apps.
Po prostu kliknij na każdą z zakładek i wciśnij Update All.

 

To tyle! Aplikacje, skiny oraz tory zostały zaktualizowane. Niektóre aplikacje wymagają jednak od Ciebie dodatkowych kroków do ich aktywacji. O tym niżej.

 

Aktywacja wymaganych aplikacji

Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych programów, by aktywować wymagane aplikacje, ale zalecamy użycie Content Managera, który możesz ściągnąć tutaj.


Jeśli masz już Content Manager możesz przejść do następnej sekcji. W przeciwnym razie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami

Po uruchomieniu gry wejdź do sekcji Main Menu. Tam wybierz ikonę koła zębatego Options, a nastepnie General. Na samym dole znajdziesz zainstalowane pluginy. Upewnij się, że ptracker oraz PitLanePenalty są zaznaczone.

 

W przypadku używania Content Managera, włącz aplikacje w jego ustawieniach

Żeby to zrobić, wejdź do zakładki Settings w prawym, górym rogu, a następnie kliknij APPS w menu po lewej. Upewnij się, że aplikacje Ptracker oraz PitLanePenatly są zaznaczone.

 

Prekwalifikacje

By wziać udział w wyścigu musisz wziąć udział w prekwalifikacjach i zdobyć odpowiedni czas. Musisz także zgłosić obecność w wyścigu. O tym dowiesz się w nastepnej sekcji.

Prekwalifikacje, to trwająca ok 2 tygodni praktyka na naszych serwerach. Następują zawsze między wyścigami, a dołączyć do nich może każdy zapisany kierowca. Twoim zadaniem w prekwalifikacjach jest przejechanie minimalnej ilości prawidłowych okrążeń oraz zdobycie jak najlepszego czasu.

Od tego jaki czas uda Ci się zdobyć na prekwalifikacjach zależeć będzie twoje miejsce na serwerze. Najlepsi pojadą na serwerach PLATINUM, nieco gorsi na serwerach GOLD, a dla słabszych przygotowaliśmy także serwery SILVER oraz BRONZE. Jeden serwer pomieści 31 najlepszych kierowców. W tym sezonie każdy ma szansę, więc serwerów może być więcej.

Każdy serwer punktowany jest inaczej, tak samo jak miejsce, które zdobędzniesz w wyścigu. Najlepszy kierowca na serwerze PLATINUM, jeśli wygra wyścig bez zdobywania żadnych kar zdobędzie maksymalną ilość punktów, która wliczy się do klasyfikacji generalnej. Kolejno każde niższe miejsce i serwer będzie zdobywać coraz mniej punktow.

Jak wziać udział w prekwalifikacjach?

To proste. Po zainstalowaniu wszystkich potrzebnych aplikacji, skinów i torów po prostu połącz się z naszym serwerem. By to zrobić, masz dwie opcje. Używając Content Managera oraz poprzez wyszukanie naszego serwera w Assetto Corsa i podanie hasła. Instrukcje znajdziesz niżej.

 

Dołączanie do wyścigów i prekwalifikacji

Jeśli używasz Content Managera możesz przejść do następnej sekcji. W przeciwnym razie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami

Do połączenia się z naszym serwerem potrzebujesz jego nazwę i hasło. W momencie rozpoczęcia wyśćigu lub prekwalifikacji, w widoku wyścigów na naszej stronie pojawią się wymanage informacje.

Żeby połączyć się z serwerem w grze, wejdź do sekcji Main Menu, następnie kliknij ikonę kierownicy Drive i z menu na górze wybierz tryb Online.
By wyszukać nasz serwer, najłatwiej wpisać w wyszukiwarkę nazwę naszej domeny - republicofsimracers.com. Na liście wyszukanych serwerów znajdziesz pozycje z numerm serwera ROS. Na przykład ROS #1 i ROS #2.

Dane do serwera zawierają jego numer oraz hasło, wybierz więc odpowiedzi serwer zgodny z numerem wyświetlonym w widoku wyścigów, a następnie wprowadź hasło w polu Enter server password ... i kliknij przycisk join znajdujący się po prawej stronie.

 

W przypadku używania Content Managera, po prostu kliknij link w widoku wyścigów na naszej stronie

Link możesz znaleźć w widoku wyścigów, jest on zaznaczony na żółto. Po prostu kliknij go, a Content Manager automatycznie otworzy Ci serwer, do którego możesz dołączyć. Nie musisz wprowadzać hasła.

 

Wyniki prekwalifikacji i obecność w wyścigu

Twój aktualny czas znajdziesz widoku wyścigów, pod przyciskiem Wyniki umieszczonym zaraz pod danymi do serwera. To czy się kwalifikujesz zależy od twojego czasu, ilości okrążeń oraz tego czy jesteś obecny w wyścigu. Nie masz żadnego obowiązku, by brać udział w każdym wyścigu, ale od tego czy w nim pojedziesz zależeć będzie także kwalifikacja innych zawodników. Dlatego zgłaszaj obecność tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że chcesz jechać. Obecność można zmieniać do czasu końca zapisów danego wyścigu.

By zgłosić obecność, wejdź do widoku wyścigów i kliknij przycisk Zgłoś obecność. Możesz to także zrobić używając przycisku na samej górze strony oraz po wejści w Szczegóły wyścigu.

 

Co dalej?

Warto zapoznać się z naszym regulaminem i zawartymi w nim zasadami jazdy. Nieodpowiedni styl jazdy jest karany, a punkty odejmowane. Za niektóre przewinienia następuje także dyskwalifikacja. Pamiętaj, że nie jesteś sam na torze.

W widoku wyścigów znajdziesz także skecję Onboardy, gdzie będziesz mógł znaleźć filmy udostępnianie przez graczy. Oglądanie ich i ciągła praktyka, to bardzo dobry sposób na naukę. Nie martw się jednak, jeśli twój czas jest słaby. Zawsze wylądujesz na serwerze z ludźmi, którzy jeżdzą podobnie do Ciebie i masz szansę na wygraną. Pamiętaj jednak, że niższy serwer tym łatwiej o kraksę. Jeśli jesteś nowy, to jedź ostrożnie!

 

To by było na tyle. Jeśli czegoś nie wiesz lub masz jakieś pytania, to nie wahaj się napisać do nas na discordzie, chętnie Ci pomożemy. Miłej zabawy!